O PROJEKTU

Božena Němcová. To jméno už určitě slyšel každý Čech – ve škole, v rozhlase, televizi, knihovně… Jde dnes „jenom“ o literární pojem, nebo o stále „živou“ a inspirující bytost? Ve své době to byla krásná, inteligentní, nadaná, oslavovaná i zatracovaná žena, která hledala způsob, jak být sama sebou. Chtěla tvořit a žít naplno. Milovala své děti a své přátele, nenáviděla domácí práce a rozhodně to nebyla vzorná manželka. Známe její pohádky, povídky, Babičku. Jaká byla, jak prožívala svůj poměrně krátký život, se dovídáme z jejích fascinujících dopisů a dopisů jejích přátel. Objevte místa v Litomyšli a České Třebové, kde tato obdivuhodná žena strávila šťastné i bolestné chvíle svého života.

Na mapách obou měst je zvýrazněno 8 míst, která jsou spjatá s životem Boženy Němcové. Na každém naleznete QR kód. Po načtení kódu pomocí mobilního telefonu či tabletu si můžete přečíst informace o daném místě ve vztahu k naší slavné spisovatelce a poslechnout si část povídky Poslední přání od spisovatelky Markéty Pilátové. Pro malé poutníky je na každém místě připravený úkol v rámci hry pro děti. Své putování můžete začít kdekoliv.

 

 


 

Projekt TA BOŽENA! je společným projektem Městské knihovny Litomyšl a Městské galerie Litomyšl.

Autorky projektu: Iva Pekníková, Martina Zuzaňáková
Autorka povídky Poslední přání: Markéta Pilátová
Texty k zastavením: Stanislav Vosyka
Autoři hrací karty pro děti: Monika Horáková, Václav Novák
Produkce: Martina Zuzaňáková, Iva Pekníková, Veronika Pavlišová, Václav Novák, Monika Horáková, Tereza Kejvalová, Lenka Rothscheinová, Romana Dubjáková
Produkce v České Třebové: Jana Voleská, Olga Miklová, Josef Kopecký
Ilustrace: Zdeňka Kudrnová
Grafika: Lenka Vomáčková a Johny Bartoschek (wwworks.)
Fotografie: Tereza Jiroušková (wwworks.)
Webová stránka: wwworks.

Autorky projektu děkují:
Markétě Pilátové, Zdeňce Kudrnové, Haně Klimešové, Lence Vomáčkové a Johnymu Bartoschkovi, Tereze Jirouškové, Stanislavu Vosykovi, Monice Horákové, Veronice Pavlišové, Tereze Kejvalové, Lence Rothscheinové, Václavu Novákovi, Matyáši Hájkovi, Augustově tiskárně, Restauraci Slunce, Hotelu Zlatá hvězda, Restauraci Na Horách, firmě Georg, wwworks., ZUŠ Bedřicha Smetany v Litomyšli, Miroslavu Techlovskému, Miroslavu Hájkovi a HRG tiskárně, Stanovi a Emmičce.

Webová stránka www.tabozena.cz je majetkem Městské galerie Litomyšl a Městské knihovny Litomyšl. Kopírování kterékoli části obsahu webu bez předchozího svolení je zakázáno.