Augustova tiskárna
S krátkými přestávkami fungovala tiskárna v tomto objektu, dříve zvaném „Kuklík“ a několikrát stavebně upraveném, od pobělohorského období až do roku 1996. V roce 1852 ji po Františku Bergrovi převzal jeho zeť Antonín Augusta (1832–1866), jehož nejznámějším nakladatelským a tiskařským počinem jsou Sebrané spisy Boženy Němcové, zahájené druhým vydáním Babičky, poznamenaným však tiskovými chybami a nevhodnými zásahy autorky. Ta v září 1861, krátce po svém příjezdu do Litomyšle, měla ještě sílu prohlédnout si provoz v doprovodu majitele a v lednu 1862, těsně před smrtí, viděla právě vytištěný I. sešit Babičky. Roku 1863, kdy tento ediční podnik končil, utekl Augusta od své rodiny do USA. Zemřel tam v Jefferson City pod jménem Elsner.
Povídka Markéty Pilátové
Spisovatelku Markétu Pilátovou inspirovalo dílo Boženy Němcové k sepsání povídky Poslední přání. Povídku si můžete poslechnout během svého putování, z pohodlí doma nebo přečíst.
„Vždycky mi svými příběhy vyprávěla o proměně. Díky ní jsem pochopila, že proměna je to jediné stálé v našich životech. Od té doby, co znám její příběhy, tak nějak tuším, že se zvířaty se dá mluvit a doufám, že někde daleko za horami je k mání živá a mrtvá voda. Jen se člověk musí odhodlat a vyrazit pro ni.“ (Markéta Pilátová)