Dům čp. 605

V tomto domě, ve 20. století přestavěném, bydlel František Rybička (1813–1890), lékař zkoušející nové léčebné metody, přírodovědec, filozof, překladatel, veřejný a spolkový činitel, kterého Božena Němcová poznala v září 1851 za svého pobytu na Horách. Po deseti letech – patrně 27. září 1861 – přijela z Litomyšle do jeho ordinace, aby se s ním poradila ohledně svého velmi špatného zdravotního stavu. Kvůli finanční nouzi zároveň prodala lékařově choti Kateřině svůj granátový náramek. Šperk, poněkud poškozený a neúplný, je nyní k vidění ve stálé expozici litomyšlského Regionálního muzea, do jehož sbírek se dostal v roce 1932. Od roku 2018 připomíná lékaře a návštěvy jeho slavné pacientky pamětní deska, kterou zaplatil současný majitel objektu.

Povídka Markéty Pilátové

Spisovatelku Markétu Pilátovou inspirovalo dílo Boženy Němcové k sepsání povídky Poslední přání. Povídku si můžete poslechnout během svého putování, z pohodlí doma nebo přečíst.

Vždycky mi svými příběhy vyprávěla o proměně. Díky ní jsem pochopila, že proměna je to jediné stálé v našich životech. Od té doby, co znám její příběhy, tak nějak tuším, že se zvířaty se dá mluvit a doufám, že někde daleko za horami je k mání živá a mrtvá voda. Jen se člověk musí odhodlat a vyrazit pro ni.“ (Markéta Pilátová)

1. část

3. část

5. část

7. část

2. část

4. část

6. část

8. část